Пятница, 03.05.2024, 23:08
Приветствую Вас Гость
Главная | Регистрация | Вход
Мой сайт
Главная » Статьи » Мои статьи

Грудне вигодовування. Чому це так важливо?
Грудне вигодовування. Чому це так важливо?

Грудне молоко - ідеальна їжа для новонародженого - натуральна, стерильна, тепла.
Ця їжа:
Легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини.
Захищає немовля від різноманітних інфекцій, алергічних реакцій і захворювань, сприяє формуванню власної системи імунітету.
Забезпечує ріст і розвиток малюка завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, ростові, імунні фактори тощо).
Забезпечує вам емоційний контакт із малюком, основу правильної психологічної поведінки дитини в сім'ї та колективі, її соціалізацію. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку.Створює підґрунтя для фізіологічного розвитку шлунково-кишкового тракту,що попереджує розвиток функціональних захворювань
Допомагає запобігти непланованій вагітності після пологів.
Захищає ваше здоров'я - сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.
Безкоштовна

Чи потрібно готуватися до вигодовування грудьми?

Так, але це зовсім нескладно і не потребує якихось надмірних зусиль від вагітної жінки. По-перше, треба бути глибоко впевненою в необхідності природного вигодовування для майбутньої дитини, мати бажання обов'язково годувати її грудьми, а також отримувати підтримку з боку рідних, чоловіка та медичного персоналу. Звичайно, починати готуватися до цього потрібно із своєчасного нагляду в жіночій консультації і ретельного обстеження під час вагітності. Зверніть увагу на регулярний контроль за масою тіла, активізацію гімнастичних вправ для грудних м'язів, носінні бюстгальтера з простої щільної тканини, достатнього за об'ємом для того, щоб не здавлювати молочну залозу.

Неприпустима обробка сосків спиртом чи розчином брилліантового зеленого ( зеленка)

При огляді молочних залоз може бути встановлена плоска форма сосків. Не хвилюйтеся, це не є перешкодою для повноцінного грудного вигодовування. Справа в тому, що дитина під час смоктання захоплює і частину груді навколо соска, потрібно лише правильно її прикласти до грудей. До того ж в аптеках завжди можна придбати силіконові насадки , що зручно фіксуються та «подовжують» сосок , чим спрощують його захоплення та покращують якість вигодовування.

Якщо у вас є рубці після перенесених операцій або опіків на молочній залозі, може виникнути потреба в консультації спеціаліста - мамолога. Разом із тим, варто пам'ятати про можливість успішного грудного вигодовування однією молочною залозою.

Склад жіночого молока - непостійний. Протягом перших двох-трьох днів після пологів із грудей жінки виділяється молозиво, потім перехідне молоко, а через два тижні - зріле молоко. Кількість молозива невелика, в середньому 30 мл на добу, але енергетична цінність його така висока, що повністю задовольняє харчові потреби новонародженого. Та молозиво не тільки надзвичайно корисний продукт харчування для немовляти. За рахунок високого вмісту в ньому різноманітних біологічно активних та захисних чинників, воно забезпечує надійне пристосування новонародженої дитини до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій. Склад грудного молока може змінюватися і протягом доби, і навіть під час одного й того ж годування немовляти: перші порції молока "переднього, або раннього" містять більше білків та мінеральних речовин, останні порції "заднього, або пізнього" - більше жирів. Обидві порції мають важливе значення для годування дитини. Та головне - мамине молоко індивідуально відповідає потребам кожної дитини. Будьте впевнені: ви можете годувати!

Дуже суттєвою умовою успішного грудного вигодовування є ваш позитивний емоційний стан, велике бажання годувати грудьми. І навпаки, якщо ви хвилюєтеся, збентежені, невпевнені в собі, не розумієте, чому важливе природне вигодовування, або відчуваєте біль, то навіть при достатньому виробленні молока грудною залозою воно може не виділятися. Це відбувається в зв'язку з тим, що при вищевказаних умовах гальмується рефлекс виведення молока (окситоциновий). У свою чергу, відсутність запиту на молоко гальмує його продукування, і кількість молока в жінки зменшується. Тому спробуйте не звертати уваги на негаразди, сконцентруйтеся на тому, що тільки ви можете дати потрібне годування дитині, думайте про щось приємне, переконайте себе в можливості все здолати. А для кращого спрацювання окситоцинового рефлексу треба заспокоїтися, прийняти теплий душ, випити теплого напою (молоко, сік, неміцний чай), зробити масаж шиї, спини
Практично кожна жінка спроможна годувати свою дитину грудьми тривалий час. Та для цього треба виконувати певні умови.
Головними з них є:
- Раннє, тобто в перші 30-60 хвилин після пологів прикладання новонародженого до грудей матері.
- Часте, активне смоктання, яке визначається не якимось розкладом, а тільки індивідуальною вимогою дитини та ступенем її ситості.
- Правильна техніка годування, яка забезпечує ефективне смоктання (добре випорожнення молочної залози, отримання молока дитиною).
- Позитивний емоційний стан жінки, яка годує грудьми.
Раннє прикладання малюка до грудей сприяє:
- Становленню міцного психологічного зв'язку "мама-дитина".
У дитини
- Закріпленню пошукового та смоктального рефлексів.
- Заселенню шкірних покривів, слизової оболонки ротової порожнини, травного каналу бактеріями від матері, проти яких у грудному молоці є вироблені антитіла.
- Отриманню з першим ковтком молозива не лише повноцінної їжі, але й концентрату захисних чинників проти кишкових та інших інфекційних захворювань.

Часте, активне смоктання дитини за її вимогою можливо здійснити лише тоді, коли вона зразу після пологів знаходиться поруч із мамою в одній палаті. Мова йде про режим спільного перебування матері й дитини, який активно впроваджується у пологовому будинку Іллінецької ЦРЛ. При такому режимі мати має можливість годувати свою дитину виключно грудним молозивом і молоком, не використовуючи долактаційні годування, догодовування сумішами. Це є надзвичайно важливим і для здоров'я дитини, і для становлення лактації в матері. Частота прикладання дитини до грудей у таких випадках може досягати 10-12 разів на добу. В міру збільшення кількості молока, частота годувань зменшуватиметься до 7-9. Особливо важливі в підтримці лактації нічні прикладання до грудей.

При правильній техніці годування тривалість годування не повинна обмежуватися. Після активного смоктання груді й спорожнення її потрібно запропонувати дитині іншу грудь. Наступне годування треба починати вже з цієї груді. Але майте на увазі, що використання двох молочних залоз на одне годування може привести до того, що дитина не отримає "заднього" найбільш енергетично цінного молока. Тому в жодному разі не можна швидко міняти груди під час годування. Як правило, на 6-14 добу при такому режимі годування відбувається становлення достатньої лактації, тривалість смоктання дитини становить у середньому 20-30 хвилин, і відпадає потреба годувати з двох грудей.

Система спільного перебування матері та дитини є надзвичайно важливою тому, що сприяє значному зменшенню можливості розвитку інфекцій у дитини та матері, а також попередженню таких ускладнень, як загрубіння молочних залоз, застій молока, закупорювання молочних проток і запалення грудних залоз (мастит).

Деякі жінки хочуть відпочити після пологів і навіть, перебуваючи у відділенні спільного перебування, вимагають, щоб дитину забрали від них у дитячу палату. Але ж, любі мами, ви так довго, цілих 9 місяців чекали ваше маля, воно було частиною вас весь цей час і після народження також потребує подальшого тісного зв'язку з вами! Тільки ви можете подарувати дитині любов і ніжність, тепло і турботу, єдину найкращу їжу - грудне молоко, та захистити від інфекцій. Тому наберіться, будь ласка, сил і терпіння. Це повернеться до вас здоров'ям і щастям вашої дитини.
Зрозуміло, спільне перебування матері з дитиною зовсім не означає, що жінка залишається сам на сам із новонародженим, не отримуючи допомоги і порад медиків. Тільки при добре підготовленому, уважному медичному персоналі реалізуються всі переваги режиму спільного перебування матері та дитини.
Одним із вирішальних чинників успіху лактації є також і забезпечення відповідного положення дитини біля грудей та правильної техніки грудного вигодовування. Наслідками неправильного годування грудьми може бути:
- утворення тріщин сосків, біль під час годування, поява страху щодо виникнення відчуття болю, гальмування рефлексу виведення молока;
- неефективне смоктання дитини, а отже її незадоволення, зниження маси тіла;
- застоювання молока та зменшення його вироблення як наслідок недостатнього спорожнення грудей;
- розвиток недостатнього продукування молока, так званої "гіпогалактії";
- засмоктування значної кількості повітря (аерофагія), яке заповнює шлунок і розтягує його до болю, веде до зригування молока;

Щоб годування було приємним і легким, треба зайняти зручне положення (лежачи або сидячи з опорою для спини), ви маєте бути розслабленою і добре бачити обличчя дитини. Дитина також повинна мати можливість вивчати ваше обличчя, особливо очі. Найкраще годувати дитину оголеною, щоб вона максимально контактувала з вашим тілом. Пам'ятайте, якщо немовля туго сповите, правильне прикладання до грудей неможливе. Дитина повинна вільно рухатися під час смоктання, проявляти свої емоції, реакції. Вільне сповивання без обмеження рухів сприяє правильному розвитку кістково-м'язової системи, суглобів, формує потребу дитини в грудному молоці для відновлення енергії.

В якому б положенні ви не годували (сидячи або лежачи) потрібно дотримуватися таких основних правил:
- голова і тулуб маляти мають знаходитися на одній лінії;
- обличчя дитини повинно бути повернутим до вашої груді, носик знаходитись навпроти соска;
- тільце малюка треба близько пригорнути до вашого тіла (живіт до живота);
- підборіддям дитя торкається вашої груді;
- ротик малюка широко розкритий;
- нижня губа вивернута;
- більшу частину ареоли не видно (в основному нижню її частину);
- ви не відчуваєте болю навіть при тривалому смоктанні;
- чути як дитина ковтає молоко.
Годуєте? Дотримуйтеся гігієни!

Годування грудьми вимагає від вас виконання певних гігієнічних заходів. Потрібно підтримувати чистоту тіла, щоденно приймати душ, міняти білизну. Особливо важливо ретельно мити руки з милом перед кожним годуванням. Разом із тим, часте (до і після годування) миття грудей, особливо з милом, непотрібне, бо воно призводить до видалення з ареоли природної пом'якшувальної змазки, а також відбуається пересушування шкіри ареоли і сосків та утворення тріщин.

Існує цілий ряд ситуацій, коли необхідно зціджувати грудне молоко для:
- підтримки лактації, в разі наявності тимчасових протипоказань для грудного вигодовування з боку матері чи дитини;
- годування дитини, яка народилася недоношеною або слабкою, з низькою вагою тіла;
- полегшення стану при загрубінні груді, застою в ній молока;
- годування дитини з ускладненим після пологів станом;
- забезпечення малюка грудним молоком, якщо мати в час годування відсутня (працює або вчиться);
- змазування молозивом або молоком сосків і ареоли з метою попередження утворення тріщин або їх лікування;
- для стимуляції лактації при недостатній кількості молока.
Для цього потрібно:
1. Ретельно вимити руки, підготувати чистий, стерильний посуд.
2. Розташувати великий і вказівний пальці з обох боків навколососкового кружечка і натиснути всередину в напрямку до грудної стінки.
3. Великим і вказівним пальцями натиснути на ділянку за соском і ареолою.
4. Натиснути з усіх боків, щоб випорожнити всі сегменти молочної залози.

Зціджування грудного молока можна здійснювати також за допомогою молоковідсмоктувачів, які бувають різних моделей (із гумовою грушею, поршневі, електричні). Тривалість зціджування грудного молока залежить від показань для виконання цієї процедури.
Разом із тим, не варто при частому годуванні дитини, м'яких молочних залозах, достатній кількості молока зціджувати його після кожного годування. У разі відсутності вищевказаних випадків, зціджування молока не тільки не корисне, але й може бути шкідливим (травмування тканини молочної залози, необгрунтована стимуляція продукування молока).

Існують різні способи стимуляції лактації:
- Якщо є можливість - здійсніть контакт із вашою дитиною - шкіра до шкіри, очі в очі.
- Випийте теплого напою (молоко, неміцний чай, фруктовий сік тощо).
- Зігрійте молочну залозу (теплий душ або компрес).
- Зробіть м'який масаж молочної залози та сосків.
- Добре, щоб хтось зробив вам масаж спини (по обидва боки хребта зверху до низу).
- При відсутності ефекту від проведених процедур – зверніться до лікаря.
Ви з малюком вдома
Всі тривоги, пов'язані з вагітністю і пологами, позаду. Тепер головне для вас - виростити дитину здоровою. Пам'ятайте, що тривале годування материнським молоком - одна з найголовніших умов, яка забезпечує розвиток і здоров'я малюка не тільки протягом першого року, але й у наступні періоди життя.

Для забезпечення оптимального складу жіночого молока та попередження розвитку функціональних порушень у дитини , необхідно дотримуватись деяких правил в харчуванні жінки :
Добовий раціон вагітної і годуючої грудьми жінки повинен містити 100-130 г білка, близько 100 г жиру, 400-500 г вуглеводів, необхідну кількість мінеральних солей, особливо кальцію, фосфору, а також вітамінів.Вживання рідини складає до 2 л на добу , достатній діурез свідчать про адекватний вміст рідини в дієті. Основні принципи дієти матері-годувальниці:
1.Кожний новий продукт потрібно вводити окремо ,щоб була можливість прослідкувати за реакцією дитини
2.Категорично заборонено вживати алкоголь чи палити
3. При потребі прийому ліків обов’язково проконсультуватись з лікарем-педіатром.
4.З раціону потрібно виключити продукти ,які найчастіше провокують виникнення проблем з системою травлення (жирне, жарене, копчене, гостре, червоне, оранжеве, газовані напої, капуста, бобові, шоколад, продукти,що містять консерванти та барвники.)
Неправильним є думка про лактогенну дію таких продуктів, як молоко, пиво, вівсяна каша і чай.
Повноцінне харчування матері-годувальниці може бути забезпечене при щоденному вживанні в їжу 180-200 г м'яса, 50 г масла, 1 яйця, 800 г овочів і фруктів, не більше 300 г хліба. Особливо важливо включати в раціон фрукти, овочі, свіжу зелень, ягоди, овочеві та фруктові соки і дотримуватися режиму харчування протягом дня.
Надмірне споживання матір'ю, яка годує молока або молочних продуктів (більше 0,5 літра на добу) може викликати сенсибілізацію організму дитини до білка коров'ячого молока!
Раціональне повноцінне харчування необхідно поєднувати з правильним режимом, що багато в чому попереджає гіпогалактію ( нестачу молока). Годувальниця має знаходитися в спокійній обстановці, виконувати помірну фізичну роботу, гуляти на свіжому повітрі й спати не менше 8-9 год на добу. Цілком неприпустимі паління та вживання спиртних напоїв.
Однак гіпогалактія нерідко розвивається у жінок, що знаходяться в нормальних умовах життя.Розрізняють гіпогалактію первинну та вторинну. Первинна гіпогалактія зазвичай виникає на тлі загальної інфантильності матері і погано піддається лікуванню.В таких випадках необхідно своєчасно призначити дитині догодовування.
Жінки нерідко вважають, що у них мало молозива або молока в перші дні після пологів та переводять дитину на штучне вигодовування. Не поспішайте! Молоко з’явиться на 2-4 день в необхідному об’ємі ,а доти догодовуйте дитину з ложечки адаптованою сумішшю.
Чутливість сосків є однією з проблем в перший період годування груддю. Основною причиною хворобливості і тріщин сосків є неправильне смоктання, обумовлене неправильним прикладанням дитини до грудей. При годуванні необхідно змінювати положення дитини, щоб змінити силу тиску на різні ділянки соска.
Іншою причиною є недостатнєсмоктання, у результаті якого голодна дитина смокче більш завзято і, можливо, неправильно. У цьому випадку не потрібно обмежувати тривалість годування. Краще годувати дитини частіше, запобігаючи тим самим як надмірно інтенсивне ссання, так і застій молока в грудях.
Щоб уникнути появу тріщин і хворобливості сосків, що годує матір повинна правильно доглядати за молочною залозою:
1. уникати зайвого миття залоз, особливо з милом, тому що при цьому віддаляється природне мастило, що захищає шкіру сосків.
2. Не користуватися кремами і аерозолями, розчином борної кислоти, так як вони можуть викликати розвиток алергічного дерматиту.
3. після годування залишати кілька крапель молока на соску, щоб вони висохли на повітрі.
4. тримати соски на відкритому повітрі стільки, скільки можна, принаймні вночі.
5. соски завжди повинні бути сухими.
Якщо дитина смокче правильно і в правильному положенні, а соски залишаються чутливими, слід шукати інші пояснення.
Можливо, що у дитини молочниця, тоді у матері можуть інфікуватися соски, з'явиться їх болючість. У цьому випадку необхідно лікувати матір і дитину. Може мати місце психосоматична хворобливість сосків, особливо у первісток жінок, якщо мати відчуває почуття неспокою і невпевненості в здатності годувати дитину грудьми.
Мати може відчувати себе ніяково, коли їй доводиться годувати дитину у відкритій палаті або в присутності інших осіб. Тривожний настрій жінки може бути пов'язано і з тим, що вона турбується про те, що відбувається в її відсутності вдома, про те, що станеться, коли вона повернеться додому. Для боротьби з вторинною гіпогалактією крім нормалізації режиму та харчування застосовуються вітаміни А, Е, апілак , чай з трави буркуну жовтого ( 1 ч.л. сухої трави залити 1.ст. окропу та настояти на протязі 45 хв. випити на протязі дня.)
Протипоказаннями для годування дитини материнським молоком можуть бути причини, пов'язані зі здоров'ям дітей і матерів.
Абсолютними протипоказаннями до грудного вигодовування є:
- Септичні стани
- Активна форма туберкульозу
- Тиф і малярія
- Злоякісні новоутворення, лейкемія
- Захворювання нирок, що супроводжуються нирковою недостатністю з азотемією
- Вроджені порушення метаболізму у дитини (галактоземія, фенілкетонурія, хвороба "кленового сиропу")
- Післяпологові психози, важкі форми неврозів
- Прийом матір'ю в період лактації лікарських препаратів, що мають токсичну дію на новонародженого.
Відносними протипоказаннями до грудного вигодовування є:
- Захворювання серця з недостатністю кровообігу
- Виражені форми гіпертиреозу
- Хронічна недостатність харчування
- Гнійний мастит.

Не завжди вдається вберегти матір-годувальницю від хвороб. Чим же лікуватись , а чим ні?
Препарати, протипоказані годуючим мамам:
- - Цитостатики (препарати, що застосовуються для лікування пухлин і аутоімунних захворювань, пов'язаних з утворенням антитіл до власних тканин, наприклад системна червона вовчанка і т.п.). Ці препарати значно пригнічують імунітет і ділення клітин. При необхідності прийому цих препаратів грудне вигодовування припиняють.
- Радіоактивні препарати (застосовуються при променевій терапії пухлин і при проведенні радіоізотопної діагностики різних захворювань внутрішніх органів). Рекомендується припинення грудного вигодовування до повного виведення радіоактивного засобу. При застосуванні радіоактивних засобів радіоактивність молока зберігається від 3 днів до 2 тижнів в залежності від препарату.
- Солі золота (препарати для лікування ревматоїдного артриту). Викликають значні зміни в нирках, печінці, алергічні реакції.
- Препарати літію (їх застосовують для лікування маніакальних станів). Викликають м'язову гіпотонію, порушення функції серця, нирок.
- Гормони андрогени застосовуються при деяких гінекологічних захворюваннях. Вони знижують лактацію, викликають вірилізацію дівчаток (розвиток за чоловічим типом), передчасний статевий розвиток хлопчиків.
- Контрацептиви, що містять естрогени, викликають зниження лактації.
- Алкоголь (у вигляді настоянок або входить до складу ліків) добре проникає в грудне молоко. Викликає порушення розвитку центральної нервової системи (ЦНС), сонливість, слабкість, погіршення росту.
- Де-нол
- Трен тал
- Інгібітори АПФ ( енап)
- Верапаміл
- Діазоксид ( визиває підвищення цукру крові у дитини)
- Резерпін
- Еріус
- Клексан
- Антикоагулянти (фенілін) –може спровокувати кровотечі у дитини
- Антитиреоїдні препарати –пригнічують функцію щитовидної залози дитини
- Заспокійливі препарати –пригнічення дихання
- Бронходилятатори ( препарати, що розширюють бронхи)-сальбутамол-визивають збудження дтини, тахікардію
- Діуретики-пригнічують лактацію
- Індометацин – провокує розвиток судом
- Пероральні проти діабетичні препарати – зниження цукру крові в дитини
- Ранітидин, фамотидин – шкірний висип, токсичний гепатит
- Психотропні засоби –порушення розвитку нервової системи
- Фура гін
Підводячи підсумки, можна сказати, що жінкам, які годують бажано уникати медикаментозного лікування. Однак, безумовно, можуть виникнути життєві ситуації, коли мама не зможе обійтися без ліків. При виникненні післяпологових ускладнень, при загостренні хронічних хвороб, при розвитку серйозних гострих захворювань, коли затягувати з лікуванням не можна. У таких випадках при виборі лікарських засобів потрібно оцінити їх токсичність і можливий несприятливий вплив на організм дитини, після чого бажано вибрати ті препарати, які найменш токсичні і які погано проникають у грудне молоко. Важливо обговорити необхідність і безпеку лікування з тим лікарем, який призначає препарат. А також слід проконсультуватися з лікарем-педіатром, уточнивши можливий побічний вплив ліків на організм дитини.

Іллінецька ЦРЛ- «Лікарня ,доброзичлива до дитини»
Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно у 120 країнах світу під егідою Всесвітнього альянсу на підтримку грудного вигодовування (WABA) у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Метою є захист, підтримка і просування грудного вигодовування.
В 2012 році літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го серпня. Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.
Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції - годувати діток грудьми.
Загальнодержавною програмою «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року передбачено забезпечити народження не менш, ніж 90 відсотків дітей у закладах охорони здоров'я, що відповідають статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» та сприяти досягнення до 2015 року рівня виключно грудного вигодовування не менш ніж 60 відсотків дітей віком до 6 місяців.
Дослідження світової медичної науки показують, що найкращим способом годування новонароджених є початок грудного вигодовування протягом перших тридцяти хвилин життя і далі до шести місяців та продовження грудного вигодовування до двох років та більше. Воно має вагомі позитивні коротко- та довготривалі наслідки для здоров’я дітей та матерів. Зокрема, сприяє зниженню дитячої смертності та покращенню психологічного стану матерів.
Про це свідчать наступні статистичні дані:
Згідно даних ЮНІСЕФ, зменшення кількості померлих дітей з 13 мільйонів у 1990 році до 8,8 мільйонів у 2008 частково стало можливим завдяки прийняттю базових заходів на збереження здоров’я, таких як ранній початок грудного вигодовування та виключно грудне вигодовування;
В Україні з 2001 року розпочата сертифікація родопомічних закладів відповідно до статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», а з 2007 року – дитячих лікувально-профілактичних закладів. На сьогодні статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» присвоєно 363 закладам охорони здоров’я , в тому числі і Іллінецькій ЦРЛ;
Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах, сертифікованих на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», значно збільшилась і становить 62%, що відповідає поставленим завданням Галузевою програмою «Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки»;
Питома вага партнерських пологів збільшилась до 66,6 % (2006р. – 26,8%), що призвело до зменшення використання медикаментозного знеболення. В усіх сертифікованих родопомічних закладах створені пологові зали, орієнтовані на проведення партнерських пологів;
Спільне перебування матері та дитини було забезпечено в 95-97% випадках;
У сертифікованих родопомічних закладах у 2011 році відмічались лише поодинокі випадки захворюваності новонароджених на шлунково-кишкові та інфекційні захворювання;
Питома вага нормальних пологів збільшилась до 74 %;
Рівень виключно грудного вигодовування до 6 місяців зріс до – 53,2%, (2006р. – 23.7%);
Зменшилась кількість дітей, які з 3-х місяців знаходились на штучному вигодовуванні;
Рівень дітей, які отримували грудне молоко у віці 12 місяців і більше зріс до 21,4% (2006р. – 10,5%);
Категория: Мои статьи | Добавил: нік (11.12.2012)
Просмотров: 1660 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный хостинг uCoz